WIDO - Firma Budowlana

Zobacz

nasz kanał!

Tynk wewnętrzny – jak wybrać ten właściwy?

Wybór między tynkiem suchym i mokrym może okazać się trudny, odmienne opinie znajomych na pewno w nim nie pomogą. Warto żebyś na własną rękę zapoznał się z tematem i w oparciu o rzetelne informacje podjął dobrą dla siebie decyzję. Nie istnieje jedno jedyne właściwe rozwiązanie, wybór uwarunkowany jest przez wiele czynników, jednak kiedy je wszystkie poznasz i rozważysz, decyzja nie będzie już taka trudna.

Tynk suchy.

Pod tym pojęciem kryją się płyty gipsowo – kartonowe oraz gipsowo – włóknowe, które przykleja się do podłoża murowanego lub betonowego. Bezpośrednio po wyschnięciu kleju, zaszpachlowaniu i wysuszeniu się połączeń, można przystępować do pracy wykończeniowych, czyli malowania, tapetowania lub układania glazury. Należy jednak pamiętać, że tynk suchy nie stanowi izolacji dla pary wodnej, pochłania on częściowo wilgoć, a następnie oddaje ją do pomieszczenia. Suche tynki wykonuje się w dwóch grubościach – 12,5 mm lub 9,5 mm.

Tynk mokry.

Nazwa odnosi się do mieszanek gipsowych oraz cementowo – wapiennych. Można nakładać go na ściany ręcznie lub mechanicznie, przy użyciu agregatu tynkarskiego. Zaleca się stosowanie gotowych zapraw tynkarskich, co pomoże uniknąć błędów w doborze proporcji i zapewni ścianie jednolity wygląd i parametry.

Po tym krótkim przybliżeniu omówimy tynki suche i mokre bardziej szczegółowo.

Płyty tynkowe.

Suchą zabudowę przykleja się bezpośrednio do powierzchni ścian lub mocuje na specjalnym stalowym ruszcie.

TAK. Płyty gipsowo – kartonowe oraz gipsowo – włóknowe stanowią bardzo dobrą izolację termiczną, poprawiając parametry cieplne pomieszczenia. Montaż jest stosunkowo prosty, a materiały niedrogie. Jedyne, o co należy się obawiać to precyzyjne łączenie poszczególnych płyt, reszta powierzchni z zasady jest idealnie gładka. Montaż na sucho ogranicza do minimum zabrudzenie pomieszczenia, w którym trwają prace, znacząco zmniejsza się też czas trwania remontu z powodu braku okresu przejściowego pomiędzy montażem, a pracami wykończeniowymi.

NIE. Płyty gipsowe nadają się pod montaż ciężkich obrazów i półek. Do ich zawieszenia niezbędne są specjalne kołki, zwykły gwóźdź tu nie wystarczy. Bez odpowiednio przygotowanej izolacji płyty gipsowe są wyjątkowo podatne na pęknięcia.

Tynk cementowo – wapienny.

Tak zwany tynk tradycyjny to mieszanka cementu, wapna, piasku i wody. Na rynku dostępne są tynki do nakładania ręcznego oraz maszynowego. Po nałożeniu tynk ma delikatnie chropowatą powierzchnie i taki pozostaje – nawet po procesie wygładzania. Można jednak zastosować cienkowarstwowy tynk dekoracyjny lub gładź gipsową. Grubość warstwy tynkarskiej waha się od 0,5 – 4 cm, natomiast wydajność szacuje się na 11-14 kg/m2/1 cm.

TAK. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli masz do otynkowania ściany wielowarstwowe, ponadto cena tego rodzaju tynku jest niska, a mieszanka świetnie zakrywa wszelkie nierówności na powierzchni. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie ściany narażone są na czynniki mechaniczne np. w korytarzach, piwnicach i na klatkach schodowych. Tynk cementowo – wapienny jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie hamuje przenikania pary wodnej przez ściany budynków. Dzięki tym cechom nadaje się do nakładania na każdego rodzaju powierzchnie, bez względu na charakter pomieszczenia. W miejscach gdzie poziom wilgoci jest wyjątkowo duży poleca się jednak zastosowanie mieszanki z domieszkami hydrofobizującymi, czyli hamującymi proces absorbowania wody.

NIE. Tynków cementowo – wapiennych nie powinno się stosować na ściany jednowarstwowe, ponieważ mają niską przepuszczalność i dużą wagę, co z kolei przekłada się na większą podatność na pękanie.

Tynk gipsowy.

To obecnie najpowszechniej stosowany rodzaj tynku, pomimo podatności na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, zyskał rzesze wiernych fanów ze względu na swoje walory estetyczne. Powszechnie stosuje się go do wykańczania wewnętrznych ścian oraz sufitów. Rekomenduje się maszynowe nakładani tynku gipsowego, ponieważ ta metoda gwarantuje znacznie wyższą jakość wykonania, a prace przebiegają średnio o 100% szybciej niż w przypadku metody ręcznej. Tynk gipsowy nakłada się w dwóch – trzech warstwach, ostateczna warstwa tynku nie powinna być mniejsza niż 1 cm. Jeśli gips zostanie położony zbyt cienko, na powierzchni szybko pojawią się pęknięcia. Wydajność tynków gipsowych określa się na 17-12 kg/m2/1 cm.

TAK. Tworzy idealnie gładkie powierzchnie, bez konieczności dodatkowego nakładania gładzi. Tynk gipsowy stanowi wymarzone wręcz podłoże do malowania (każdą farbą poza wapienną) oraz tapetowania. Gips jest produktem ekologicznym i przyjaznym dla żywych organizmów, (co znajduje potwierdzenie w medycynie).

NIE. Ze względu na swoje właściwości (gips jest hydroskopijny), nie powinno się go stosować w pomieszczeniach o bardzo wysokim stopniu wilgotności, takich jak: łaźnie, baseny, sale operacyjne, restauracje, piwnice itp. Tynk gipsowy jest tworzywem delikatnym, podatnym na uszkodzenia, ma również niską odporność na wilgoć – jeśli przekroczy ona poziom 80% gips utraci swoje właściwości. Gwoździe, wkręty i inne produkty stalowe w kontakcie z gipsem zaczynają rdzewieć, zapobiec może temu pokrycie ich warstwą antykorozyjną.

Artykuł pochodzi z serwisu:

logo