Płyty gipsowo-kartonowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Są popularnym materiałem, który sprawdza się podczas wykańczania ścian oraz sufitów. Gwarantują efekt idealnie gładkich powierzchni i są nietrudne w montażu. Nie we wszystkich pomieszczeniach jednak mogą zostać zamontowane.
Płyty nie są polecane do wnętrz o bardzo wysokim poziomie wilgotności. Jak każdy materiał posiadają swoje zalety i wady, poniżej postaramy się przedstawić jedne i drugie. Płyty g-k są inaczej zwane suchymi tynkami, tworzy je bowiem gips oklejony kartonem. Określa się je jako materiał ekologiczny, gdyż w ich skład wchodzą wyłącznie naturalnie materiały i nie zawierają szkodliwych dla ludzi bądź środowiska substancji chemicznych. Najważniejsza zaleta suchego tynku polega na łatwości jego montażu. Płyty najprościej układa się na klej, ale można je mocować także na stelażu. Są uważane za wyjątkowo plastyczne. Przy ich użyciu dużo łatwiej niż w przypadku tynków tradycyjnych stworzyć mniej typowe kształty – na przykład uformować łuki. Płyty wystarczy w tym celu naciąć i przez dobę moczyć w wodzie. A jeśli kupimy produkty z elastycznym rdzeniem i powierzchnią pokrytą włókniną, to będzie można je formować bez wykonywania podobnych zabiegów.
Płyty są nietrudne w obróbce; można je przycinać zwykłym nożem. Ponadto pod płytami g-k wygodnie poprowadzimy wszelkie przewody i ukryjemy niedoskonałości znajdujące się na ścianach. Ich idealnie gładka powierzchnia stanowi przy tym doskonały podkład dla rozmaitych farb, tapet czy płytek. A gdy na ścianie wykończonej suchym tynkiem pojawi się trudne do usunięcia uszkodzenie, to wybraną płytę można po prostu wymienić.
Łatwość montażu to zaleta, która sprawia, że aby zabrać się za wykańczanie wnętrz płytami gipsowo-kartonowymi, nie trzeba posiadać specjalistycznych kwalifikacji. Płyty są więc cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i przez budowlańców-amatorów. Ich montaż może przy tym być prowadzony o każdej porze roku, bez zachowywania przerw technologicznych, nie wiąże się bowiem z koniecznością realizowania prawie żadnych prac mokrych.
Płyty gipsowo-kartonowe wyróżniają się również innymi korzystnymi właściwościami. Zapewniają korzystny mikroklimat, a to dzięki wchodzącemu w ich skład gipsowi. Jest to materiał, który potrafi wchłaniać nadmiar wilgoci i oddawać ją, gdy powietrze ulegnie wysuszeniu. Ta właściwość jednocześnie sprawia, że płyty cechuje wysoka ognioodporność.
Zdolność absorbowania wody jest zaletą, ale pod warunkiem, że płyty nie zostaną zamontowane w pomieszczeniach o bardzo wysokim poziomie wilgotności. We wnętrzach, w których wilgotność przekracza 85%, nawet płyty impregnowane nie sprawdzą się. Będą pęcznieć i szybko okaże się, że nadają się jedynie do wyrzucenia. Wśród pozostałych wad płyt g-k wymienia się ich podatność na uszkodzenia mechaniczne; bardzo łatwo je zarysować. A ponadto są droższe od tradycyjnych tynków i zajmują więcej miejsca.
Artykuł pochodzi z serwisu: