WIDO - Firma Budowlana

Zobacz

nasz kanał!

Zima na budowie

Budując dom murowany, trzeba liczyć się z tym, że zimą roboty zostaną wstrzymane. Ze względu na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia budowli na czas przestoju najkorzystniej, jeśli obiekt zostanie doprowadzony do stanu surowego otwartego.

Dom w stanie surowym otwartym posiada wszystkie ściany nośne, stropy, kominy oraz więźbę dachową. Nie jest jednak wyposażony w elementy najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych włamywaczy. Nie posiada okien, drzwi wewnętrznych, instalacji oraz innych fragmentów wyposażenia. Nietrudno go więc wówczas skutecznie ochronić nie tylko przed śniegiem i deszczem, ale także przed złodziejami. Opuszczając plac budowy, nie trzeba zakładać alarmu, nie ma bowiem dużego zagrożenia, że w budynku pojawią się nieproszeni goście. Niemniej jednak o pewne zabezpieczenia trzeba zadbać. Jeśli dach nie posiada pokrycia, to na czas przerwy trzeba zastosować jakieś rozwiązanie tymczasowe. Do wykonania tego zadania doskonale nadają się deski i folia, przekryte papą. Pozostawienie budynku w takim stanie może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż pokrycie go dachówką ceramiczną. Ten ostatni materiał podczas długiego przestoju mógłby bowiem zainteresować złodziei. Trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich otworów okiennych i drzwiowych. W tym celu również można użyć desek lub folii. Zastosowane materiały powinny skutecznie ochronić wnętrze i jednocześnie umożliwić cyrkulację powietrza, co pozwoli na dobre wysuszenie ścian.

Zdarza się jednak i tak, że zanim nadejdą mrozy, budowa osiągnie znacznie bardziej zaawansowany etap. Dom, który doprowadzono do stanu surowego zamkniętego, posiada już wymurowane ściany działowe oraz wstawione drzwi i okna. W takiej sytuacji trzeba zadbać m.in. o to, żeby podczas przerwy we wnętrzach nie pojawiła się wilgoć i pleśń. Aby do tego nie dopuścić, należy sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych oraz rozszczelnić nawiewniki. W domu doprowadzonym do stanu surowego zamkniętego można pomyśleć o realizowaniu prac wykończeniowych we wnętrzach (o ile uda się zapewnić odpowiednie oświetlenie i ogrzewanie). Jeśli chcemy tynkować pomieszczenia, temperatura w nich nie może wynosić mniej niż 15° C, wnętrza muszą też być dobrze wentylowane. Temperatura  o wysokości 15° C powinna być utrzymywana również po zakończeniu prac, w innym przypadku wiązanie zapraw będzie przebiegać wolniej, a nawet może ulec wstrzymaniu. Wykończony dom, pomimo że stoi pusty, musi być ogrzewany. Temperatura w jego wnętrzach nie może spaść poniżej 10° C. Poza ogrzewaniem trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu przed kradzieżą; dobrym rozwiązaniem będzie montaż instalacji alarmowej oraz monitoringu.

Artykuł pochodzi z serwisu:

tooba